Dagar kvar

Anmälan är öppen »

Nu är bankartan för kvartsmaran uppdaterad

En kontrollmätning genomförs med cykel och ett speciellt, kalibrerat mätinstrument. Under en kontrollmätning tas alltid den kortaste vägen över banan, tillika den sträcka en löpare kan ta om man springer den absolut kortaste möjliga väg innanför banans märkning. Mätinstrumentet kontrolleras före och efter varje banmätning genom att man cyklar en uppmätt referenssträcka. Detta medför att KK-joggen är centralt sanktionerad och därigenom godkänd av Svenska Friidrottsförbundet. Godkännandet är en kvalitetsstämpel och trygghet för dig som deltagare. Om du exempelvis sätter ett personligt rekord på KK-Joggen så vet du att det verkligen stämmer och att du kan ha det som en officiell rekordtid. Även 10 km markeringen, där du även där får en tidtagning ifrån är kvalitetssäkrad.

Alla banor har samma sträckning som tidigare år förutom kvartsmaran, som fått en startlinje 20 m längre fram än tidigare år (och mot de andra loppen) samt att loppet är förlängt med 92 m vid ca 6,1 km, så att ni som löpare kommer fortsätta springa en bit till på cykelbanan utmed Linnévägen innan ni viker höger in mot sjukhusparken (Tidigare år har ni som löpare sneddat in i sjukhusparken redan vid rondellen som är mellan gatorna Linnévägen – Floragatan – Sveavägen). Totalt sett är alltså KK-joggen 72 m längre i år jämfört med tidigare år för att säkerställa exakt 10549 m lopp. KK-Joggen har uppmätts även tidigare av förbundsbanmätare, men en ny mätning var nödvändig då det gjorts en hel del småförändringar av gator och vägar på senare tid utmed KK-Joggens bansträckning.

Skrolla till toppen